משפט פלילי

המשרד מוביל את תחום המשפט הפלילי בישראל והינו בעל ידע וניסיון עתיר בייצוג לקוחות בהליכים משפטיים מורכבים, אשר רבים מהם מסוקרים בהרחבה במדיה התקשורתית.

המשרד מתמחה בפשיעה חמורה דוגמת עבירות המתה, נשק, סמים, אלימות, מין ותיקי הסגרה, ומעניק שירותים משפטיים מגוונים בכל שלב של ההליך הפלילי לרבות ייעוץ לקראת חקירה במשטרה, ייצוג בהליכי מעצר, שימוע, מו"מ להסדר טיעון, גישור פלילי וליטיגציה משפטית בפני כל הערכאות השיפוטיות.

לאורך השנים צבר המשרד הצלחות משפטיות רבות בזכות מתן שירות משפטי מקצועי ברמה הגבוהה ביותר והכוונה נכונה ומדויקת של אסטרטגיית הגנה ללקוח.

מדובר בתיק תקדימי במספר היבטים, ובראשם העובדה שמעולם בישראל לא הופסקו הליכי הסגרה מפאת אי כשירות לעמוד לדין, ומעולם לא הועלתה ונדונה סוגיית מצבו הנפשי של מבוקש ההסגרה. אף על פי כן, בשנת 2016, כשנתיים לאחר פתיחת הליכי ההסגרה ובתום דיונים רבים, קבע בית המשפט כי יש להורות על הפסקת ההליכים לנוכח מצבה הנפשי של הגב' לייפר ובקשת הסגרתה לאוסטרליה בוטלה. כשנתיים לאחר מכן (2018), הוגשה על ידי הפרקליטות בקשה לחידוש ההליכים בטענה כי הגב' לייפר איננה לוקה בנפשה אלא מתחזה לחולת נפש. בעקבות בקשה זו, הוגשו שתי חוות דעת מטעם הפסיכיאטר המחוזי, אשר קבעו באופן נחרץ כי הגב' לייפר אכן מתחזה וכלל איננה לוקה בנפשה. בסוף הליך הוכחות מורכב שנוהל על ידי המשרד נתקבלה החלטה תקדימית שדחתה על הסף את שתי חוות הדעת מטעם הפסיכיאטר המחוזי. יחד עם זאת, החליט ביהמ"ש למנות פאנל מומחים שיחווה דעתו באופן סופי בשאלת מצבה הנפשי של הגב' לייפר. לאור חוות דעת של הפאנל הפסיכיאטרי אשר קבע כי הגב' לייפר מתחזה לחולת נפש, הוגש על ידי המשרד ערעור לבית המשפט העליון. בהחלטתו ביהמ"ש העליון אמנם קבע כי אין במצבה הנפשי של הגב' לייפר בכדי למנוע את הסגרתה, אולם יחד עם זאת, בית המשפט העליון ביטל, הלכה למעשה, את קביעת בית המשפט המחוזי לפיה הגב' לייפר מתחזה לחולת נפש והדגיש כי על עניין רפואי זה להיות נדון ומוכרע באוסטרליה בלבד ולא בישראל. בהתאם לכך, אף הוסיף וקבע בית המשפט העליון כי ככל שיוכרע באוסטרליה כי גב' לייפר איננה כשירה לעמוד לדין, על מדינת ישראל לדאוג להשבתה המיידית לארץ.

The New York TImes | Israeli Accused of Sex Abuse in Australia Can Be Extradited, Court Says

103fm | הליך ההסגרה של מלכה לייפר יימשך. עו"ד טל גבאי בראיון

ynet | ראש ממשלת אוסטרליה קורא להסגיר את מלכה לייפר: "מחויבים לצדק"

ynet | בית המשפט שחרר את מלכה לייפר למעצר בית

בדירוג שנערך ב- Dun’s 100 לשנת 2024 המשרד נבחר לאחד משבעת המשרדים המובילים בישראל בתחום המשפט הפלילי.

בשנים האחרונות ניכרת החמרה במדיניות האכיפה לצד החרפה במדיניות הענישה. בתי המשפט רואים בעבירות הנשק כרעה חולה שיש למגרה בכל תוקף. למשרד ניסיון רב בעבירות מסוג זה המחייבות התמקצעות ממוקדת אשר בכוחה להמיר את האישומים מקצה אל קצה.

המשרד מנוסה ביותר בעבירות המתה אשר מחייבות התמקצעות של ממש בפרט נוכח השינוי החקיקתי אשר ערך מדרג בין עבירות ההמתה השונות.
עבודה משפטית נכונה ויסודית – ייעוץ לפני חקירה, בקיאות בחומר הראיות, קעקוע של דו"ח מז"פ, טיעונים משפטיים, ניהול הליך משפטי – היא אשר עושה את ההבדל בין תיקי רצח והריגה לבין עבירות קלות יותר, על כל המשתמע מכך.
בין יתר התיקים ניתן למצוא את זיכוי של ג'וליאן סופייר בתיק הרצח של נהג המונית הערבי תייסיר קראקי, רצח הילד מקרית גת בידי אביו ועוד.

המשרד מתמחה בעבירות הסמים וטיפל במגוון רחב של תיקים העוסקים בעבירות של שימוש עצמי והחזקת סמים, תיווך לסמים, יבוא וסחר. בין התיקים המפורסמים של המשרד אשר הסתיימו בהצלחה רבה ניתן למצוא את פרשיית הברחת הסמים הגדולה מיפן ואת התיק הגדול ביותר של יבוא וסחר של GBL.
ניסיונו ומומחיותו של המשרד עשויים לסייע רבות בעניין סיווג העבירה, ובמתן ייעוץ הולם אשר יביא במקרים לא מעטים להמתקת העונש באופן משמעותי עד כדי הימנעות ממאסר בפועל.

המשרד מתמחה בתחום עבירות האלימות ועבירות האלימות במשפחה ובעל ניסיון רחב במגוון עבירות האלימות – החל מעבירות אלימות קלות, ועד אלימות מאורגנת וחמורה. לצד זאת המשרד עוסק מזה שנים רבות בניהול תיקי אלימות במשפחה, תוך מתן דגש למורכבות הטיפול ולמאפייניהם הייחודיים של תיקים מסוג זה. בהקשר לכך יש לציין את הכשרתו של עו"ד פריד, בתחום העבודה הסוציאלית, תחום התמחות אשר מאפשר לו להתמודד עם מקרים אלו במיומנות רבה.

המשרד מוביל בתחום עבירות המין. בשנים האחרונות בתי המשפט הקלו בדרישות הראייתיות שמונחות על כתפי התביעה, החמירו את הענישה והרחיבו את המקרים שנכללים תחת הקטגוריה של אינוס.
לפיכך, תיקי עבירות מין מביאים אתגר נוסף לעבודת ההגנה של הסניגור. משרד פריד-גבאי צבר ניסיון רב בטיפול בעבירות מין לאורך השנים והצלחות שכללו זיכויים רבים, מחיקה של סעיפי אישום חמורים וענישה מקלה.

המשרד מנוסה ביותר בניהול תיקי הסגרה המחייבים בקיאות והתמקצעות בחקיקה הרלוונטית ובאמנות הבינלאומיות השונות.
עבודה משפטית נכונה ויסודית תכריע את שאלת ההסגרה ולא פחות חשוב מכך את סוג העבירות עליהן המוסגר עתיד להישפט במדינה המבקשת.
תיק ההסגרה הבולט ביותר שנוהל על ידי המשרד הינו בעניינה של הגב' מלכה לייפר. מדובר בתיק ההסגרה המורכב והממושך ביותר שנוהל אי פעם במדינת ישראל, במסגרתו ניתנו החלטות תקדימיות חשובות ביותר.