עבירות מין – ייעוץ בחקירת משטרה

עבירת האינוס כוללת שלושה יסודות עובדתיים – "בעילה", "של אישה", "שלא בהסכמתה החופשית". דהיינו, על פי החוק רק אישה יכולה להיאנס ואולם הפוגע יכול שיהיה גבר ויכול שתהיה אישה. פגיעה מינית בגבר יכולה שתיפול תחת העבירה של מעשה מגונה או מעשה סדום.
כמו כן, הבעילה יכולה להתבצע באמצעות החדרת איבר מאברי הגוף (כל איבר) וכן באמצעות החדרה של חפץ לאיבר המין של האישה.
העונש הקבוע לצד עבירת האינוס הינו עד ל-16 שנות מאסר ובנסיבות מחמירות עד ל-20 שנות מאסר.
בשנים האחרונות נקטו בתי המשפט בפרשנות מרחיבה ביחס ליסוד אי ההסכמה בעבירות מין (הן בעבירת האינוס והן בעבירות מין אחרות כדוגמת מעשים מגונים או מעשה סדום). כלומר מעשים שבעבר לא הוגדרו באופן משפטי כאונס, נכללים היום תחת קטגוריה זו. כך למשל, בניגוד למצב המשפטי בעבר, עבירת האינוס במצב המשפטי דהיום יכולה לקום גם במקום בו האישה לא הביעה התנגדות פיזית, גם כאשר לא היה שימוש בכח פיזי וגם כאשר לא הביעה התנגדותה באופן מילולי. כלומר, גם כאשר האישה לא שיתפה פעולה או הייתה פאסיבית – בית המשפט יכול להרשיע באונס. כמו כן, נקבע במשפט שגם כאשר אישה הסכימה פעם אחת או הסכימה בתחילה בקיום יחסי מין – הדבר לא יהווה אינדיקציה מוחלטת להמשך הסכמתה.

ברוב תיקי המין, העבירות מבוצעת לרוב "בחדרי חדרים" כאשר הראייה היחידה הינה גרסאות הצדדים. בשל כך, בתי המשפט נוטים לקבוע, ברוב המקרים, כי די בעדות המתלוננת ואין צורך בראיות חיצוניות לצורך הרשעה. לא זאת בלבד אלא שעדות המתלוננת זוכה, על רקע מחקרים פסיכולוגיים שונים, להקלות שונות. כך למשל, בתי המשפט אינם מדקדקים בסתירות או באי דיוקים בגרסת המתלוננות, וחשיפה הדרגתית ומתפתחת של הדברים מוסברת על רקע הקושי שלהן לחשוף את הפגיעה ואיננה נתפסת ככבישת עדות.

בשנים האחרונות ניכרת החמרה במדיניות האכיפה לצד החרפה במדיניות הענישה. בתי המשפט רואים בעבירות הנשק כרעה חולה שיש למגרה בכל תוקף. למשרד ניסיון רב בעבירות מסוג זה המחייבות התמקצעות ממוקדת אשר בכוחה להמיר את האישומים מקצה אל קצה.

המשרד מנוסה ביותר בעבירות המתה אשר מחייבות התמקצעות של ממש בפרט נוכח השינוי החקיקתי אשר ערך מדרג בין עבירות ההמתה השונות.
עבודה משפטית נכונה ויסודית – ייעוץ לפני חקירה, בקיאות בחומר הראיות, קעקוע של דו"ח מז"פ, טיעונים משפטיים, ניהול הליך משפטי – היא אשר עושה את ההבדל בין תיקי רצח והריגה לבין עבירות קלות יותר, על כל המשתמע מכך.
בין יתר התיקים ניתן למצוא את זיכוי של ג'וליאן סופייר בתיק הרצח של נהג המונית הערבי תייסיר קראקי, רצח הילד מקרית גת בידי אביו ועוד.

המשרד מתמחה בעבירות הסמים וטיפל במגוון רחב של תיקים העוסקים בעבירות של שימוש עצמי והחזקת סמים, תיווך לסמים, יבוא וסחר. בין התיקים המפורסמים של המשרד אשר הסתיימו בהצלחה רבה ניתן למצוא את פרשיית הברחת הסמים הגדולה מיפן ואת התיק הגדול ביותר של יבוא וסחר של GBL.
ניסיונו ומומחיותו של המשרד עשויים לסייע רבות בעניין סיווג העבירה, ובמתן ייעוץ הולם אשר יביא במקרים לא מעטים להמתקת העונש באופן משמעותי עד כדי הימנעות ממאסר בפועל.

המשרד מתמחה בתחום עבירות האלימות ועבירות האלימות במשפחה ובעל ניסיון רחב במגוון עבירות האלימות – החל מעבירות אלימות קלות, ועד אלימות מאורגנת וחמורה. לצד זאת המשרד עוסק מזה שנים רבות בניהול תיקי אלימות במשפחה, תוך מתן דגש למורכבות הטיפול ולמאפייניהם הייחודיים של תיקים מסוג זה. בהקשר לכך יש לציין את הכשרתו של עו"ד פריד, בתחום העבודה הסוציאלית, תחום התמחות אשר מאפשר לו להתמודד עם מקרים אלו במיומנות רבה.

המשרד מוביל בתחום עבירות המין. בשנים האחרונות בתי המשפט הקלו בדרישות הראייתיות שמונחות על כתפי התביעה, החמירו את הענישה והרחיבו את המקרים שנכללים תחת הקטגוריה של אינוס.
לפיכך, תיקי עבירות מין מביאים אתגר נוסף לעבודת ההגנה של הסניגור. משרד פריד-גבאי צבר ניסיון רב בטיפול בעבירות מין לאורך השנים והצלחות שכללו זיכויים רבים, מחיקה של סעיפי אישום חמורים וענישה מקלה.

המשרד מנוסה ביותר בניהול תיקי הסגרה המחייבים בקיאות והתמקצעות בחקיקה הרלוונטית ובאמנות הבינלאומיות השונות.
עבודה משפטית נכונה ויסודית תכריע את שאלת ההסגרה ולא פחות חשוב מכך את סוג העבירות עליהן המוסגר עתיד להישפט במדינה המבקשת.
תיק ההסגרה הבולט ביותר שנוהל על ידי המשרד הינו בעניינה של הגב' מלכה לייפר. מדובר בתיק ההסגרה המורכב והממושך ביותר שנוהל אי פעם במדינת ישראל, במסגרתו ניתנו החלטות תקדימיות חשובות ביותר.